Jak alkaliczność wpływa na spalanie tłuszczu

Styczeń 17, 2016
Dawid
Kategoria: Dieta, Zdrowie,

Wszystko co dzieje się w naszym ciele jest ściśle związane z pH. W momencie gdy pH jest zaburzone nasz organizm zaczyna znacznie gorzej funkcjonować już na etapie procesów i reakcji międzykomórkowych. Kwaśne pH drastycznie zmniejsza możliwość przyjmowania przez komórki składników odżywczych, metabolitów itd.

Alkaliczność wpływa na insulinowrażliwość, spalanie tkanki tłuszczowej, oraz budowanie masy mięśniowej.

Wiesz już, że alkaliczność ma ogromny wpływ na funkcjonowanie komórek w naszym ciele. Jako trener personalny bardzo często dostaję zapytania właśnie odnośnie zakwaszenia organizmu, dlatego wyjaśnijmy co to oznacza w praktyce? Zasadowe pH korzystnie wpływa m.in. na insulinowrażliwość, spalanie tkanki tłuszczowej, czy chociażby budowanie masy mięśniowej. Kwaśne pH negatywnie wpływa na wszystkie wyżej wymienione (oraz inne) czynniki.

Warto wiedzieć, że nie chodzi tu wyłącznie o pH w żołądku lecz głównie o pH w naszym krwiobiegu i komórkach.

Powstaje zatem pytanie – w jaki sposób podnieść alkaliczność naszych komórek? Produkty zasadowe (cytryny, warzywa itd.) wyrównują pH w naszym żołądku, natomiast na pH naszych komórek mają wpływ liczne mikroelementy (witaminy, minerały) pozyskane podczas trawienia. Tak więc na przykładzie cytryny, posiada ona zasadowe pH w żołądku dzięki czemu ma korzystny wpływ na neutralizację kwasów co z kolei wyrównuje poziom pH w żołądku. Gdy zostanie ona strawiona a do krwiobiegu dostaną się mikroelementy w niej zawarte, zaczynają one wpływać na pH krwi oraz komórek do których zostają przetransportowane.

Zalety spożywania produktów alkalicznych

Przede wszystkim poprawa funkcjonowania komórek, która przyczynia się do efektywniejszego wykorzystywania energii przez nasz organizm. Udowodniono iż alkaliczne środowisko drastycznie zwiększa ilość spalanej tkanki tłuszczowej. Poprzez ogromny wpływ na regenerację organizmu, alkaliczność w sposób znaczny ułatwia również budowanie masy mięśniowej. Kwaśne pH sprzyja katabolizmowi, czyli rozpadowi białka (mięśni) w celu pozyskania z niego energii.

Czy da się przedobrzyć z ilością produktów alkalicznych?

W przypadku osób ćwiczących jest to praktycznie niemożliwe, gdyż podczas treningów produkujemy bardzo dużo kwasu mlekowego zakwaszającego nasze pH. Innymi słowy, im ciężej ćwiczymy tym większa będzie tendencja do występowania kwaśnego pH.

Kiedy najlepiej przyjmować produkty alkaliczne?

Tak naprawdę o każdej porze dnia, z wyłączeniem okresu przedtreningowego. Celem treningu jest powstanie jak największej ilości mikrourazów włókien mięśniowych. Dzięki tym urazom następuje stymulacja organizmu do regeneracji uszkodzonych tkanek oraz do ich wzrostu (produkowane są wówczas liczne hormony w tym również tzw. Hormon Wzrostu). Przyjmowanie elektrolitów / produktów alkalicznych chwile przed treningiem znacząco zmniejszy ilość powstających mikrourazów a co za tym idzie sprawi, że trening przyniesie znacznie mniejsze efekty.

Jest tu jednak pewien wyjątek i dotyczy on sportowców uprawiających dyscypliny wytrzymałościowe takich jak np. kolarstwo lub biegi długodystansowe (maratony itd.) startujących w zawodach. Podczas zawodów chcemy osiągnąć jak najlepsze efekty, a nie „ćwiczyć” – tak więc w trakcie trwania zawodów tychże dyscyplin przyjmowanie produktów alkalicznych jest jak najbardziej wskazane zarówno przed jak i podczas samych zawodów.

W przypadku osób ćwiczących, nastawionych na „robienie postępów”, optymalną porą na przyjmowanie produktów alkalicznych jest poranek, moment po skończeniu treningu oraz ostatni posiłek w ciągu dnia. Więcej porad odnośnie typu pożywienia do pory dnia znajdziesz w artykule o elastyczności metabolicznej.

Jakie produkty mają właściwości alkalizujące?

Mówiąc w uproszczeniu – warzywa i owoce (w szczególności cytryny oraz większość warzyw zielonych). Staraj się aby warzywa stanowiły minimum 50% objętości każdego posiłku. Dodatkowo polecam nabyć proszek zasadowy oraz elektrolity (dostępne w każdej aptece) – istotne jest tylko aby nie miały one dodatku cukru. Osobiście stosuję „proszek zasadowy” firmy Langsteiner (bez laktozy) i elektrolity produkowane przez firmę MyProtein oraz produkt o nazwie „5 Electrolytes” firmy PowerBar.

Masz problemy z dobraniem odpowiedniej
diety lub suplementacji?

Napisz do mnie!

Tagi: spalanie tkanki tłuszczowej

Zobacz także inne wpisy z mojego bloga

Detoks komórkowy – czy głodówka jest zdrowa?

Klasyczna głodówka polega na całkowitym zaprzestaniu jedzenia na określony czas. Wielu autorów uznaje post jako metodę leczniczą, a nie rodzaj ...

Kwiecień 23, 2018

Wpływ treningu na florę bakteryjną

Czy zastanawiałeś się co dzieje się z florą bakteryjną podczas treningu? Czy wiedziałeś, że 75% sportowców ma problemy z jelitami? Czy wiesz, że ...

Maj 8, 2018

Trening HIIT na spalanie tkanki tłuszczowej

Trening interwałowy HIIT to najskuteczniejsza droga do spalania tkanki tłuszczowej. Udowodnili to naukowcy - ty możesz przekonać się o tym na ...

Luty 10, 2016