Jak przestać jeść słodycze?

Maj 9, 2018
Dawid
Kategoria: Dieta, Zdrowie,

Nie wyobrażasz sobie życia bez batoników i ciastek? Sięgasz po słodycze „na pocieszenie”, kiedy chcesz poprawić sobie humor? Miewasz momenty napadu apetytu na słodkie w ciągu dnia? Jeśli tak, mam dla Ciebie przykrą wiadomość – najprawdopodobniej jesteś uzależniony od cukru. To nie koniec świata, istnieją sposoby na skuteczne pozbycie się tego nałogu, które możesz wprowadzić w życie już dziś. Jak przestać jeść słodycze? Czytaj dalej.

 

Gdzie znajduje się cukier?

Mówiąc o cukrze nie mam na myśli tylko tego z cukiernicy, ba, nie mam nawet na myśli tylko słodyczy. Cukier jest wszechobecny, dlatego nie dziwi fakt, jak wielu ludzi wpadło w jego sidła i uzależnia się od niego. Wystarczy spojrzeć na etykiety produktów, nawet tych, które pozornie nie są słodkie. Ketchup, sosy, przyprawy, soki owocowe, wody smakowe a nawet wędliny to tylko początek listy produktów nafaszerowanych cukrem.

 

Dlaczego nadmiar cukru jest zły?

Nadmierną konsumpcję cukru kojarzymy przede wszystkim z otyłością oraz zaburzeniami gospodarki glikemicznej w organizmie. Jest to prawda, ponieważ nadwyżka cukru po przejściu szlaków metabolicznych przekształcana jest w tłuszcz zapasowy, odkładający się nie tylko w postaci tkanki tłuszczowej podskórnej ale również wokół organów wewnętrznych. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z innych, tragicznych skutków przedawkowywania cukru. Są to m.in.: zwiększone ryzyko rozwoju nowotworowego, przyspieszenie procesu starzenia, osłabienie układu immunologicznego i większa podatność na infekcje, większe ryzyko zachorowania na depresje i pogorszenie sprawności procesów myślowych.

 

Mechanizm błędnego koła cukru.

Jest wiele mechanizmów, dzięki którym cukier nas uzależnia. Pomijając kwestię neuroprzekaźników w naszym mózgu chciałem zwrócić uwagę na bardzo istotny aspekt gospodarki glikemicznej krwi. Mechanizm błędnego koła działa w 4 etapach:

ETAP 1: Masz ochotę na coś słodkiego i sięgasz po cukier.

ETAP 2: Poziom cukru we krwi gwałtownie wzrasta powodując duży wyrzut insuliny.

ETAP 3: Insulina obniża gwałtownie cukier, często poniżej wartości wyjściowej.

ETAP 4: Niski poziom cukru we krwi powoduje wzmożony apetyt i błędne koło się zamyka.

ETAP 1: …

I tak dalej…

 

Jak się uwolnić od cukru?

Pierwszy krok to analiza diety.

Ochota na słodkie raczej nie bierze się znikąd a pociąg do słodkiego jest bardzo często spowodowany nieprawidłową dietą. Warto rozpatrzyć chociażby kontekst podaży energii. Jeżeli nasz jadłospis zawiera drastycznie małą ilość kalorii, doprowadzamy organizm do uruchomienia mechanizmów chroniących nas przed wygłodzeniem. Słodycze to skoncentrowana dawka łatwo przyswajalnej energii, której trawienie następuje już w jamie ustnej, stąd sprytny organizm celowo wywołuje u Ciebie ochotę na słodki smak. Doświadczony trener personalny lub dietetyk pomoże Ci dobrać odpowiednią kaloryczność diety, a także zadba o prawidłowy stosunek makroskładników w Twojej diecie.

 

Drugi krok to analiza okoliczności.

Problem objadania się słodyczami nie tkwi jedynie w nich samych, ale przede wszystkim w tym, co nas do tego jedzenia skłania. Być może w trakcie życia ukształtowaliśmy sobie nawyki sięgania po słodkie na poprawę humoru czy jako wyraz nagrody. Zastanów się skąd pochodzi ta silna potrzeba jedzenia słodkości i odpowiedz sobie na pytanie, czy faktycznie jedzenie cukru rozwiązuje w jakiś sposób ten problem. Pamiętaj, ze na niektóre rzeczy nie mamy wpływu, nie jesteśmy w stanie kontrolować wszystkiego co się dzieje wokół nas. Może warto zmienić zastane schematy i uzyskać poprawę samopoczucia inną drogą, która nie będzie miała dla nas złych konsekwencji w rozumieniu długofalowym?

 

Trzeci krok to działanie.

Po wnikliwej mentalnej analizie naszego problemu pora na przejście do konkretnego działania. Zrób sobie przerwę od słodyczy, chociaż na tydzień. To doskonały test silnej woli, który może się okazać przełomowym krokiem. Prawda jest taka, że jeżeli przetrwasz kilka pierwszych dni, później będzie już tylko łatwiej. Mało tego, jedzenie słodkiego po takiej przerwie nie będzie Ci sprawiało już takiej satysfakcji. Pewnie nie raz słyszałeś opowieści wśród swoich znajomych czy rodziny, o ile nigdy sam nie próbowałeś oduczyć się słodzenia kawy czy herbaty. Jeśli dana osoba przestała słodzić, przywykła do gorzkawego smaku napojów, w momencie posłodzenia ten napój po prostu jej nie smakuje. Ze słodyczami jest identycznie – po cukrowym „detoksie” pewne potrawy wydają się po prostu zbyt słodkie i niesmaczne.

 

Czwarty krok to stopniowe ograniczanie cukru.

Teoria to jedno, praktyka to drugie. Niestety bardzo ciężko jest się rozstać z nawykiem, który był obecny przez całe nasze życie. Jeżeli z dnia na dzień udało Ci się rozstać ze słodyczami jesteś szczęściarzem, większość jednak powraca do starych nawyków. W tej sytuacji kluczem jest umiar. Jeśli po okresie detoksu zdarzy Ci się sięgnąć po ulubiony kawałek ciasta – nic Ci się nie stanie. Wszystko jest dla ludzi. Nie warto patrzeć na dietę zero-jedynkowo. Jeden batonik na tydzień nie posieje spustoszenia w Twoim organizmie, a jeśli Twoja psychika ma na tym zyskać to nie widzę przeszkód na małe odstępstwa. Grunt, żebyśmy nie wracali już do starych nawyków i mieli na uwadze powyższe punkty. Jak ze wszystkim “dawka czyni truciznę”.

 

Być może nie jesteś tego świadomy, istnieje mnóstwo zamienników cukru, które z powodzeniem oszukają Twoje podniebienie. Mówi się, że jeśli człowiek chce, szuka sposobu, jeśli nie chce, szuka wymówki. Dobrze zamienić cukier stołowy na naturalny słodzik, odkryć słodycz w owocach i używać ich do dosładzania ciast i deserów. Wiele z nich można wykonać zastępując biały cukier owocami z niskim indeksem i ładunkiem glikemicznym lub niewielką ilością dobrej jakości słodzików. Spróbuj! Nic nie tracisz.

 

Warto wspomnieć, że ilość cukrów prostych (w tym fruktozy) jaką możemy bezpiecznie spożywać w ciągu dnia jest uzależniona od wielu czynników. Do podstawowych z nich należy nasza wrażliwość insulinowa, ilość i intensywność treningów w skali dnia lub tygodnia czy chociażby typ charakteru. Niektórym ludziom znacznie łatwiej jest trzymać się diety nie robiąc żadnych odstępstw (ponieważ te z “cheat meala” przeobrażają się następnie w “cheat day” a nawet “cheat week”) a inni z kolei mają dużo większą motywację do trzymania “czystej michy” wiedząc, że np. w sobotę mogą sobie pozwolić na jakiś oszukany posiłek i przez cały tydzień wyczekują grzecznie do tego momentu. Każdy z nas jest inny i zawsze powinniśmy dobierać taką strategię, które najlepiej do nas pasuje.

 

Słodkie podsumowanie:

Ograniczenie cukru w diecie przynosi wiele pozytywnych skutków począwszy od względów zdrowotnych, skończywszy na osiągnięciu wymarzonej sylwetki. Cukier jest ukryty w większości produktów spożywczych, zwłaszcza przetworzonych, dlatego całkowite jego wyeliminowanie bywa często trudne. Dobrze jest zrobić sobie kilkudniowy detoks od cukru i poznać prawdziwy smak potraw. Kolejne kroki prowadzą do stopniowego zmniejszania ilości cukru w diecie. Pamiętaj, najważniejszy jest umiar i dostosowanie strategii wprowadzania zmian do swojego charakteru!

Masz problemy z dobraniem odpowiedniej
diety lub suplementacji?

Napisz do mnie!

Tagi: odchudzanie

Zobacz także inne wpisy z mojego bloga

Kreatyna pod lupą (Część 1)

Czym jest kreatyna? Na czym polega jej działanie i w jakich dyscyplinach sportu warto ją używać? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych ...

Sierpień 29, 2015

Acetylocholina – kilka faktów

Spośród wszystkich neurotransmiterów, acetylocholina może być najważniejszym z punktu widzenia budowania masy mięśniowej. Acetylocholina to ...

Kwiecień 20, 2018

Przepis low carb, czyli pieczona pierś z Indyka

Wyjątkowo smaczna pieczona pierś z indyka zawierająca jedynie 144 kcal oraz dużą ilość białka!

Styczeń 19, 2016