Jak witaminy i minerały wpływają na nasz poziom energii?

Czerwiec 25, 2018
Dawid
Kategoria: Dieta, Zdrowie,

Każdy trener personalny i dietetyk, powie Ci, że prawidłowo zbilansowana dieta to klucz do dobrego samopoczucia. Podstawą sprawności w ciągu dnia jest z kolei wysoki poziom energii. Obok prawidłowej higieny snu, na nasz wigor będzie wpływać wiele czynników, ale przede wszystkim odpowiedni sposób żywienia.

Jeśli brakuje Ci energii w ciągu dnia, czujesz się przemęczony, koniecznie przyjrzyj się swojemu planowi żywieniowemu. W pierwszym kroku warto wziąć pod lupę ilość energii dostarczanej z pożywienia. Bardzo często brak energii spowodowany jest po prostu niedojadaniem w rozumieniu zarówno kalorii dostarczanych do organizmu jak i samych mikroelementów. Sytuacja ma się gorzej w momencie kiedy świadomie ograniczasz podaż kalorii, w takim wypadku należałoby przeanalizować ilość dostarczanych witamin i minerałów, czy to z pożywienia, czy w postaci suplementów diety.

Poniżej znajdziesz kilka przykładów witamin i minerałów wraz z ich wpływem na poziom naszej energii:

Witamina B1 i B2

Witamina B1, czyli tiamina jest potrzebna do konwersji węglowodanów w ATP. Innymi słowy, dzięki niej glukoza może przekształcić się w podstawową jednostkę energii, czyli ATP (adenozynotrifosforan). Z kolei witamina B2, znana też jako ryboflawina pomaga uwolnić energię w tzw. cyklu Krebsa. Cykl kwasu cytrynowego, cykl kwasów trikarboksylowych czy po prostu cykl Krebsa to szereg reakcji biochemicznych, generujący energetyczne cząsteczki ATP i GTP.

Witamina B6

Witamina B6 jest ściśle związana z neuroprzekaźnikami w naszym organizmie. Potrzebujemy aktywnej postaci witaminy B6, czyli P5P (pirydoksyno-5′-fosforan), by aminokwasy mogły odpowiednio zareagować z poszczególnymi neurotransmiterami, takimi jak serotonina czy dopamina. Tymi aminokwasami mogą być L-tryptofan czy L-dopa, a same neuroprzekaniki ważne są dla funkcji poznawczych i procesów myślowych. Witamina B6 jest istotna szczególnie dla „pieców energetycznych” naszych komórek, czyli mitochondriów (w których zachodzi produkcja energii), wspierając regulację enzymów używanych do pobierania energii z żywności.

Witamina B12

Komórki nerwowe, czyli neurony posiadają specyficzne osłonki mielinowe. Nasz organizm wykorzystuje witaminę B12, aby chronić osłonkę mielinową, która pomaga z kolei w przekazywaniu sygnałów elektrycznych, wysyłanych po całym ciele. Co więcej, witamina B12 pomaga w wytworzeniu neuroprzekaźników oraz metabolizowaniu węglowodanów i tłuszczy, czyli podstawowych źródeł energii w naszym organizmie.

Witamina C

Nasz organizm potrzebuje witaminy C do wyprodukowania karnityny, która odpowiedzialna jest za transport długołańcuchowych kwasów tłuszczowych do wnętrza mitochondriów (tak jak wcześniej wspominałem, naszych „pieców energetycznych”). Kwasy te z kolei będą wykorzystane do wytworzenia energii w warunkach tlenowych. Witamina C pomaga również w wytworzeniu katecholamin, niektórych hormonów i neuroprzekaźników takich jak adrenalina (epiferyna) i dopamina, mających działanie stymulujące.

Magnez (Mg)

Niedobór magnezu w naszych komórkach powoduje pogorszenie działania insuliny, czego następstwem jest gorszy dostęp komórek do glukozy. Również wiele enzymów (katalizatorów reakcji chemicznych) umożliwiających zamianę żywności w energię wymaga obecności magnezu.

Wapń (Ca)

Wapń umożliwia zamianę kwasów tłuszczowych w energię i pomaga modulować produkcję ATP. Podobnie jak w przypadku magnezu, bez wystarczającej ilości wapnia, nasza insulina nie będzie mogła działać prawidłowo. Pamiętaj, że insulina jest jednym z głównych hormonów regulacji poziomu cukru we krwi, co wpływa na poziom energii.

Cynk (Zn)

Cynk jest pierwiastkiem śladowym, więc nie potrzebujemy go w dużych ilościach, ale jego skutki niedoboru będą bardzo odczuwalne. Cynk potrzebny jest do powstania ponad 100 enzymów w naszym ciele, z których wiele jest ściśle związanych z metabolizmem energetycznym. Kiedy mamy niski poziom cynku, nie wydzieli się odpowiednia ilość insuliny i nie będziemy dobrze metabolizować składników odżywcznych.

Woda (H2O)

Praca naszego mózgu zależy od elektrolitów, takich jak sód, potas, wapń czy magnez. Wraz z nimi musimy dostarczyć odpowiednią ilość wody, by sygnały chemiczne i elektryczne były sprawnie przesyłane (neurotransmisja). Woda będzie utrzymywała tę równowagę, natomiast niedostateczne nawodnienie osłabi pracę naszego mózgu.

Odpowiednia podaż witamin i minerałów to jedno z wielu kryteriów warunkujących dobrą dietę. Jeżeli czujesz spadki energii, może być to spowodowane zarówno niedoborami witaminowymi jak i zbyt małą ilością energii ogółem. Niestety sama dieta to nie wszystko. Będąc trenerem osobistym z wieloletnim stażem, wiem że dużo osób bagatelizuje to jak ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu ma prawidłowy sen i regeneracja. Pamiętaj, jeżeli chcesz aby Twoje ciało było w 100% sprawne musisz o nie zadbać w ujęciu holistycznym.

Masz problemy z dobraniem odpowiedniej
diety lub suplementacji?

Napisz do mnie!

Tagi: suplementacja

Zobacz także inne wpisy z mojego bloga

Konsekwencje niedosypiania

Regularnie uprawiasz sport, ale na treningach szybko brakuje Ci energii? Nie możesz schudnąć nawet pomimo wszelkich restrykcji żywieniowych? ...

Marzec 12, 2018

Jak rozpoznać odpowiedni plan treningowy?

Trenujesz od dłuższego czasu a efekty, delikatnie mówiąc, nie powalają? Być może to kwestia nieprzemyślanego planu treningowego? Zobacz, na co ...

Marzec 2, 2018

Przepis low carb, czyli lekkie chmurki z kurczaka

Ta potrawa ma niesamowity smak i jest odpowiednia dla osób na diecie ketogenicznej lub niskowęglowodanowej. Duża ilość tłuszczy i tylko 1 gram ...

Styczeń 26, 2016