Jak witaminy i minerały wpływają na nasz poziom energii?

Czerwiec 25, 2018
Dawid
Kategoria: Dieta, Zdrowie,

Każdy trener personalny i dietetyk, powie Ci, że prawidłowo zbilansowana dieta to klucz do dobrego samopoczucia. Podstawą sprawności w ciągu dnia jest z kolei wysoki poziom energii. Obok prawidłowej higieny snu, na nasz wigor będzie wpływać wiele czynników, ale przede wszystkim odpowiedni sposób żywienia.

Jeśli brakuje Ci energii w ciągu dnia, czujesz się przemęczony, koniecznie przyjrzyj się swojemu planowi żywieniowemu. W pierwszym kroku warto wziąć pod lupę ilość energii dostarczanej z pożywienia. Bardzo często brak energii spowodowany jest po prostu niedojadaniem w rozumieniu zarówno kalorii dostarczanych do organizmu jak i samych mikroelementów. Sytuacja ma się gorzej w momencie kiedy świadomie ograniczasz podaż kalorii, w takim wypadku należałoby przeanalizować ilość dostarczanych witamin i minerałów, czy to z pożywienia, czy w postaci suplementów diety.

Poniżej znajdziesz kilka przykładów witamin i minerałów wraz z ich wpływem na poziom naszej energii:

Witamina B1 i B2

Witamina B1, czyli tiamina jest potrzebna do konwersji węglowodanów w ATP. Innymi słowy, dzięki niej glukoza może przekształcić się w podstawową jednostkę energii, czyli ATP (adenozynotrifosforan). Z kolei witamina B2, znana też jako ryboflawina pomaga uwolnić energię w tzw. cyklu Krebsa. Cykl kwasu cytrynowego, cykl kwasów trikarboksylowych czy po prostu cykl Krebsa to szereg reakcji biochemicznych, generujący energetyczne cząsteczki ATP i GTP.

Witamina B6

Witamina B6 jest ściśle związana z neuroprzekaźnikami w naszym organizmie. Potrzebujemy aktywnej postaci witaminy B6, czyli P5P (pirydoksyno-5′-fosforan), by aminokwasy mogły odpowiednio zareagować z poszczególnymi neurotransmiterami, takimi jak serotonina czy dopamina. Tymi aminokwasami mogą być L-tryptofan czy L-dopa, a same neuroprzekaniki ważne są dla funkcji poznawczych i procesów myślowych. Witamina B6 jest istotna szczególnie dla „pieców energetycznych” naszych komórek, czyli mitochondriów (w których zachodzi produkcja energii), wspierając regulację enzymów używanych do pobierania energii z żywności.

Witamina B12

Komórki nerwowe, czyli neurony posiadają specyficzne osłonki mielinowe. Nasz organizm wykorzystuje witaminę B12, aby chronić osłonkę mielinową, która pomaga z kolei w przekazywaniu sygnałów elektrycznych, wysyłanych po całym ciele. Co więcej, witamina B12 pomaga w wytworzeniu neuroprzekaźników oraz metabolizowaniu węglowodanów i tłuszczy, czyli podstawowych źródeł energii w naszym organizmie.

Witamina C

Nasz organizm potrzebuje witaminy C do wyprodukowania karnityny, która odpowiedzialna jest za transport długołańcuchowych kwasów tłuszczowych do wnętrza mitochondriów (tak jak wcześniej wspominałem, naszych „pieców energetycznych”). Kwasy te z kolei będą wykorzystane do wytworzenia energii w warunkach tlenowych. Witamina C pomaga również w wytworzeniu katecholamin, niektórych hormonów i neuroprzekaźników takich jak adrenalina (epiferyna) i dopamina, mających działanie stymulujące.

Magnez (Mg)

Niedobór magnezu w naszych komórkach powoduje pogorszenie działania insuliny, czego następstwem jest gorszy dostęp komórek do glukozy. Również wiele enzymów (katalizatorów reakcji chemicznych) umożliwiających zamianę żywności w energię wymaga obecności magnezu.

Wapń (Ca)

Wapń umożliwia zamianę kwasów tłuszczowych w energię i pomaga modulować produkcję ATP. Podobnie jak w przypadku magnezu, bez wystarczającej ilości wapnia, nasza insulina nie będzie mogła działać prawidłowo. Pamiętaj, że insulina jest jednym z głównych hormonów regulacji poziomu cukru we krwi, co wpływa na poziom energii.

Cynk (Zn)

Cynk jest pierwiastkiem śladowym, więc nie potrzebujemy go w dużych ilościach, ale jego skutki niedoboru będą bardzo odczuwalne. Cynk potrzebny jest do powstania ponad 100 enzymów w naszym ciele, z których wiele jest ściśle związanych z metabolizmem energetycznym. Kiedy mamy niski poziom cynku, nie wydzieli się odpowiednia ilość insuliny i nie będziemy dobrze metabolizować składników odżywcznych.

Woda (H2O)

Praca naszego mózgu zależy od elektrolitów, takich jak sód, potas, wapń czy magnez. Wraz z nimi musimy dostarczyć odpowiednią ilość wody, by sygnały chemiczne i elektryczne były sprawnie przesyłane (neurotransmisja). Woda będzie utrzymywała tę równowagę, natomiast niedostateczne nawodnienie osłabi pracę naszego mózgu.

Odpowiednia podaż witamin i minerałów to jedno z wielu kryteriów warunkujących dobrą dietę. Jeżeli czujesz spadki energii, może być to spowodowane zarówno niedoborami witaminowymi jak i zbyt małą ilością energii ogółem. Niestety sama dieta to nie wszystko. Będąc trenerem osobistym z wieloletnim stażem, wiem że dużo osób bagatelizuje to jak ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu ma prawidłowy sen i regeneracja. Pamiętaj, jeżeli chcesz aby Twoje ciało było w 100% sprawne musisz o nie zadbać w ujęciu holistycznym.

Masz problemy z dobraniem odpowiedniej
diety lub suplementacji?

Napisz do mnie!

Tagi: suplementacja

Zobacz także inne wpisy z mojego bloga

Zakwasy a efektywność treningu

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, czy bolesność mięśni następnego dnia po treningu świadczy o jego skuteczności? Trenujesz, ale od pewnego ...

Luty 15, 2018

Przepis na fit klops wołowy z jajkiem

Znakomite proporcje białka, do węglowodanów i tłuszczu, w tym posiłku, sprawiają że idealnie pasuje do diety zbilansowanej. A do tego ten smak!

Czerwiec 20, 2016

Przepis low carb, czyli lekkie chmurki z kurczaka

Ta potrawa ma niesamowity smak i jest odpowiednia dla osób na diecie ketogenicznej lub niskowęglowodanowej. Duża ilość tłuszczy i tylko 1 gram ...

Styczeń 26, 2016