Powikłania w cukrzycy
Osoby cierpiące na cukrzycę są obciążone zwiększonym ryzykiem rozwoju wielu innych poważnych problemów zdrowotnych.
Długotrwale utrzymywany wysoki poziom glukozy we krwi może prowadzić do poważnych chorób serca i naczyń krwionośnych, oczu,nerek, nerwów i zębów.
Ponadto osoby z cukrzycą są również bardziej narażone na rozwój wszelkich zakażeń. W wielu dobrze rozwiniętych krajach to właśnie cukrzyca jest najczęstszą przyczyną chorób układu krążenia oraz niewydolności nerek.
Cukrzyca może także prowadzić do tzw. „stopy cukrzycowej” oraz konieczności amputowania kończyn dolnych.
Cukrzyca, a choroby serca i układu krążenia
Choroby serca i układu krążenia (takie jak np. choroba wieńcowa) mogą prowadzić do zawału serca lub udaru.
Choroby tego układu są najczęstszą przyczyną śmierci osób cierpiących na cukrzycę. Ryzyko wzrasta wprost proporcjonalnie ze wzrostem poziomów cholesterolu, glukozy we krwi oraz ciśnienia krwi.
U osób chorych na cukrzycę jest ono dwukrotnie (wg. niektórych źródeł nawet trzykrotnie) większe niż u osób zdrowych.
Cukrzyca, a choroby nerek
Choroba nerek, która rozwija się wskutek uszkodzenia niewielkich naczyń krwionośnych w nerkach nosi nazwę nefropatii cukrzycowej.
Uszkodzenia te sprawiają, że wydolność nerek ulega znacznemu zmniejszeniu lub nawet spada do zera. Ryzyko rozwoju chorób nerek jest dziesięciokrotnie większe u osób chorych na cukrzycę niż u osób zdrowych.
Cukrzyca, a choroby układu nerwowego
Neuropatia cukrzycowa jest chorobą nerwów, która może przyczynić się do uszkodzenia nerwów w obrębie całego organizmu gdy poziom cukru we krwi długotrwale utrzymuje się na zbyt wysokim poziomie.
Neuropatia cukrzycowa prowadzi do wielu poważnych powikłań takich jak:
- niewydolność oddechowa,
- problemy czynnościowe układu pokarmowego,
- zanik mięśni,
- depresja.
Neuropatią cukrzycową najczęściej są dotknięte kończyny, a zwłaszcza stopy. Rozwój neuropatii obwodowej jest jednym z głównych mechanizmów tworzenia się stopy cukrzycowej.
Cukrzyca, a stopa cukrzycowa
W przypadku tego powikłania cukrzycy drastycznie wzrasta lepkość krwi i następuje uszkodzenie naczyń krwionośnych, co z kolei prowadzi do tworzenia się skrzepów, niedokrwienia oraz niedotlenienia tkanek stopy.
Istnieje także drugi mechanizm polegający na uszkodzeniu nerwów obwodowych (neuropatia obwodowa), które prowadzi do utraty czucia w stopie. Oznacza to, że osoba chora na cukrzycę nie czuje gdy na stopie powstają otarcia, a nawet rany.
Cukrzyca, a choroby oczu
Choroba oczu(retinopatia cukrzycowa) dotyka aż 30% osób chorych na cukrzycę. W mniej lub bardziej agresywnej postaci powoduje ona osłabienie wzroku lub nawet ślepotę.
Tak jak we wszystkich typach powikłań należy wystrzegać się utrzymującego się wysokiego poziomu glukozy we krwi, wysokiego ciśnienia krwi, a także wysokiego poziomu cholesterolu.
Retinopatii z reguły można zapobiec dzięki regularnym wizytom u okulisty oraz monitorowaniu poziomu cukru we krwi, lipidogramu oraz ciśnienia krwi.
Cukrzyca, a choroby zębów i dziąseł
Osoby z cukrzycą są obciążone podwyższonym ryzykiem zapalenia dziąseł (paradontoza), zwłaszcza jeżeli poziom glukozy we krwi nie jest odpowiednio kontrolowany.
Paradontoza jest główną przyczyną utraty zębów i wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe.
Aby zapewnić wczesną diagnozę, należy regularnie uczęszczać na wizyty kontrolne u stomatologa. W przypadku osób zdrowych, które posiadają tendencję do obrzęków lub krwawienia z dziąseł podczas szczotkowania zębów zaleca się coroczne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym.
Cukrzyca, a ciąża
Kobiety z cukrzycą dowolnego typu w czasie ciąży ryzykują wieloma powikłaniami, jeśli nie będą uważnie monitorować i kontrolować swojego stanu zdrowia.
Aby zapobiec uszkodzeniom płodu, kobiety z cukrzycą typu 1 lub cukrzycą typu 2 powinny wyregulować poziom glukozy jeszcze przed zajściem w ciążę.
Wysoki poziom glukozy we krwi podczas ciąży może prowadzić do nadwagi u płodu. Może to prowadzić do problemów z porodem, urazem u dziecka i matki oraz nagłym spadkiem stężenia glukozy we krwi u dziecka po narodzinach. Dzieci, które przez długi czas są narażone na wysoki poziom glukozy we krwi w macicy, są o wiele bardziej narażone na rozwój cukrzycy w przyszłości.