Jeżeli zmagasz się z nadwrażliwymi jelitami i zastanawiasz się w jaki sposób możesz pozbyć się uciążliwych dolegliwości związanych z IBS to jesteś w odpowiednim miejscu.
Zespół jelita drażliwego (IBS) to zaburzenie czynnościowe jelit, objawiające się bólem bądź dyskomfortem brzucha, problemami z wypróżnieniami, zarówno w kontekście ich rytmu jak i samym procesem defekacji.
Zespół jelita drażliwego zaliczany jest do chorób przewlekłych a najwięcej zachorowań występuje u osób między 20 a 40 rokiem życia.
IBS jest najczęściej występującym schorzeniem czynnościowym przewodu pokarmowego, szacuje się, że może występować u ponad 20% osób dorosłych; oceniono również, że obejmuje 30-50% wszystkich pacjentów leczonych gastroenterologicznie.
Głównym problemem, który utrudnia diagnostykę IBS jest fakt, że nie jest on samoistną jednostką chorobową tylko zespołem objawów od strony układu gastrycznego.
Jak wiadomo, istnieje dużo różnego rodzaju problemów, które mogą powodować biegunki, zaparcia, wzdęcia oraz ból brzucha, tak jak to ma miejsce przy IBS. Dlatego właśnie, pierwszym krokiem przy diagnostyce zespołu jelita drażliwego jest wyeliminowanie innych jednostek chorobowych.
Aby wykluczyć choroby, dające podobne objawy do IBS (np. zapalenie jelit, celiakię, chorobę Leśniowskiego-Crohna) wykonuje się najczęściej gastroskopię z wycinkiem, kolonoskopię lub badanie kału.
Gdy lekarze nie odnajdą śladów innych jednostek chorobowych lub zakażeń pasożytniczych a pacjent nadal boryka się z przykrymi dolegliwościami gastrycznymi, wtedy pada magiczne stwierdzenie - "zespół jelita wrażliwego".
Zespół jelita drażliwego jest chorobą przewlekłą, bardzo mocno skorelowaną z dietą i stylem życia.
Jeżeli zależy Ci na poprawie stanu zdrowia, samopoczucia i sylwetki to kluczowym aspektem będzie wprowadzenie odpowiednich nawyków żywieniowych.
Podstawą będzie zastosowanie diety bazującej na eliminacji tzw. FODMAP (ang. fermentable oligosaccharides, disaccharides, monosaccharides and polyols).
Przykłady produktów, których powinno się unikać przy IBS:
Wskazówki dietetyczne dla osób z zespołem jelita drażliwego:
Poniżej przygotowałem dla Ciebie obszerny artykuł wraz z tabelą produktów bogatych w FODMAP.
Zespół jelita drażliwego jest chorobą przewlekłą, której objawów można się całkowicie pozbyć.
Na stan i funkcjonowanie jelit wpływa szereg różnych czynników a do najważniejszych z nich zaliczamy: stan mikrobioty, przepuszczalność jelitowa, infekcje przewodu pokarmowego, problemy pasożytnicze, rodzaj stosowanej diety, czynniki psychologiczne (np. stres).
Dowiedz się co robić by na dobre zapomnieć o przykrych dolegliwościach ze strony układu pokarmowego i podnieś jakość swojego życia!
Pomogę Ci unormować pracę układu pokarmowego i pozbyć się dolegliwości związanych z IBS.
W ramach współpracy dostajesz ode mnie w pełni holistyczną opiekę uwzględniającą:
Zespół jelita drażliwego jest chorobą przewlekłą, ale stosując odpowiednią dietę i dbając o styl życia możesz pozbyć się związanych z nią przykrych objawów i dolegliwości.