W moim kompendium wiedzy o miażdżycy dowiesz się czym jest ta choroba, jakie ma objawy i przyczyny oraz jak powinno wyglądać jej leczenie w ujęciu dietetycznym oraz suplementacyjnym.
Miażdżyca jest chorobą przewlekłą rozwijającą się na podłożu zapalnym i dotyczy głównie ścian naczyń tętniczych.
Występuje przy niej akumulacja utlenionych cząsteczek cholesterolu oraz elementów włóknistych w błonie wewnętrznej tętnicy co prowadzi do zmniejszenia światła tętnic.
Przez lata w opinii publicznej utarł się pogląd, jakoby za patogenezę tej choroby odpowiadało nadmierne spożycie cholesterolu.
Udowodniono jednak, że mechanizm powstawania miażdżycy jest bardziej skomplikowany i nie wynika on bezpośrednio z samej ilości cholesterolu w diecie.
Wstępna diagnostyka miażdżycy odbywa się na podstawie badań krwi, na późniejszym etapie przydatne jest również badanie USG.
Badanie ultrasonografem pozwoli wstępnie ocenić stan naczyń krwionośnych. W celu dokładnej diagnostki miażdżycy wykonuje się koronografię i tomografię komputerową.
Badania krwi, które warto zrobić przy podejrzeniu miażdżycy:
Dokładną diagnostykę miażdzycy wraz z funkcjonalnymi normami znajdziesz w moim artykule.
Chcąc poprawić stan zdrowia i samopoczucie warto zadbać o sposób odżywiania. Nieodpowiednia dieta będzie przyczyniać się do progresji miażdżycy.
W pierwszej kolejności z diety należy wyeliminować:
Aby zadbać o układ krążenia, dodaj do diety:
Chcesz wiedzieć więcej? Przejdź do pełnej wersji artykułu dotyczącego diety w miażdżycy.
Pomogę Ci zmniejszyć ilość stanów zapalnych i zadbać o układ krążenia.
W ramach współpracy dostajesz ode mnie w pełni holistyczną opiekę uwzględniającą:
Miażdżyca jest chorobą przewlekłą, mogącą doprowadzić do zawału serca lub udaru mózgu. Im szybciej zaczniesz dbać o układ krążenia, tym mniejsze będzie ryzyko wystąpienia poważnych powikłań.