Diagnostyka choroby Hashimoto
Niestety, tak jak choroba Hashimoto, przebiega bezobjawowo, w utajnieniu, najczęściej przez wiele lat, tak samo wykrycie jej i połączenie wszystkich naszych dolegliwości i powiązanie ich z choroba Hashimoto nie zawsze jest proste.
Większość lekarzy wyklucza chorobę Hashimoto wyłącznie na podstawie poziomu TSH, co jest dużym błędem. Warto zaznaczyć, że nie ma badania, które mogłoby jednoznacznie wykluczyć chorobę Hashimoto.
Brak problemów z tarczycą, dobry obraz USG, właściwy poziom hormonów tarczycy, a nawet mała ilość przeciwciał nie oznacza, iż jesteśmy wolni od obciążenia genetycznego i że choroba nie rozwinie się za jakiś czas.
Dlatego w przypadku wystąpienia Hashimoto w rodzinie, warto co jakiś czas sprawdzać poziomy hormonów tarczycy.
Jakie badania wykonać żeby zdiagnozować Hashimoto ?
W celu zdiagnozowania choroby Hashimoto należy wykonać:
- badanie poziom hormonu TSH,
- USG tarczycy (tylko 12% chorych ma widoczne guzki),
- badanie poziom hormonów fT3/fT4,
- sprawdzenie poziomu przeciwciał aTG i aTPO.
Przebieg choroby Hashimoto
Choroba ta ma charakter postępujący, powoduje pojawienie się i ciągłe nasilenie niedoczynności tarczycy, której wielkość ulega zmianie. Wtedy należy rozpocząć leczenie odpowiednimi hormonami.
U osób chorych widoczne są zmiany wielkości tarczycy- gruczoł w większości przypadków się zmniejsza, ale bywają przypadki, że dochodzi do jego zwiększenia, co ma charakter częściej okresowy niż trwały.
Powiększenie tarczycy jest widoczne na USG poprzez niejednorodny miąższ czy obecność zmian ogniskowych, a także mogą pojawić się wyczuwalne guzki. Niezwykle rzadkim następstwem choroby Hashimoto jest chłoniak tarczycy – nowotwór tkanki chłonnej, któremu towarzyszy znaczne powiększenie tarczycy.
Zdarza się, że choroba Hashimoto nie postępuje wcale, mimo występowania pewnych zmian na USG, ale z zachowaniem prawidłowego poziomu hormonów. W takiej sytuacji, nie mamy pewności czy mamy do czynienia z Hashimoto i należy regularnie kontrolować stan tarczycy.
Mamy wpływ na chorobę Hashimoto
Nie każdy zdaje sobie sprawę jak duży wpływ na chorobę Hashimoto mamy my sami.
Choroby autoimmunologiczne są niezwykle „wrażliwe” na takie czynniki jak: problemy emocjonalne, przewlekły stres, niewłaściwy rytm snu, niewłaściwie żywienie, aktywność fizyczna.
Niestety, często my sami nie dbając odpowiednio o swoje zdrowie, doprowadzamy do rozwoju bądź nasilenia chorób takich jak Hashimoto.
Zamiast leczyć objawy, warto chwilę zastanowić się nad pobocznymi przyczynami i spróbować coś zmienić.