Objawy hipoglikemii
Hipoglikemia nie daje jasnych objawów. Niezwykle łatwo pomylić ją z przemęczeniem, reakcją organizmu na zmianę pogody bądź niewyspaniem. Przegapienie objawów może być bardzo groźne - każdy atak zostaje ślad w naszym organizmie i jest bezpośrednim zagrożeniem dla naszego życia.
Hipoglikemia jest nagłym spadkiem glukozy we krwi i zalicza się ja do ostrych powikłań cukrzycy. Więcej o tym co to jest hipoglikemia i jakie są jej przyczyny przeczytasz tutaj.
Objawy występujące zazwyczaj przy hipoglikemii:
Najczęstszymi objawami hipoglikemii są:
- duże spadki energii, które znikają chwilę pozjedzeniu węglowodanów,
- duża nerwowość, gdy zostanie opuszczony posiłek,
- bardzo silne napady na słodkie rzeczy,
- niepokój i nerwowość,
- chroniczne zmęczenie, senność i osłabienie,
- kłopoty z ciągłością snu, silne nocne poty,
- problemy ze skupieniem, słaba pamięć i koncentracja.
Bardziej alarmujące objawy hipoglikemii powiązane są z niedostatecznym wykorzystaniem glukozy przez mózg, do których należą zaburzenia funkcji psychicznych i zaburzenia neurologiczne:
- „endokrynny zespół psychotyczny” (depresja, dysforia, splatanie, zaburzenia koncentracji),
- otępienie – utrudniony kontakt z otoczeniem, zaburzenia mowy,
- dreszcze i drgawki,
- zaburzenia widzenia,
- zaburzenia oddechu,
- problemy z utrzymaniem równowagi (zawroty głowy),
- bardzo silne zimne poty,
- utrata przytomności,
- śpiączka.
Podsumowanie
Objawy hipoglikemii często mylone są ze złym samopoczuciem, niewyspaniem, zmęczeniem, przepracowaniem czy przetrenowaniem. Hipoglikemia jest stanem, z którego w większości przypadków można wyjść po wdrożeniu odpowiednich zaleceń.
Problemy z gospodarką cukrową najczęściej mają podłoże “dieto-zależne”, dlatego absolutną podstawą jest wprowadzenie dietoterapii, odpowiedniej suplementacji oraz aktywności fizycznej.
Jeżeli nie zadbamy o wspomniane czynniki, to samo leczenie farmakologiczne może okazać się nieskuteczne. Aby długotrwale pozbyć się problemów z wahaniem poziomu cukru we krwi trzeba wyeliminować ze swojego życia czynniki, które doprowadziły do wystąpienia tych problemów (zła dieta, kiepska jakość snu, przewlekły stres, brak ruchu, itd.).