Dieta zbilansowana
Dieta zbilansowana to sposób żywienia, który ma za zadanie dostarczyć naszemu organizmu wszystkich niezbędnych składników odżywczych, w odpowiedniej ilości i stosunku.
Kluczowym elementem jest rozłożenie ilości posiłków w ciągu dnia oraz dopasowanie jej pod konkretną osobę (płeć, wiek, aktywność fizyczna).
Nasz organizm aby prawidłowo funkcjonować potrzebuje dostarczenia odpowiedniej ilości białka, tłuszczy, węglowodanów, a także błonnika, składników mineralnych i witamin.
Składniki odżywcze
Węglowodany i tłuszcze odpowiadają za dostarczenie energii naszemu organizmowi.
W diecie zbilansowanej węglowodany powinny stanowić 40-60% naszego zapotrzebowania energetycznego, z przewagą węglowodanów złożonych takich jak produkty zbożowe, pieczywo razowe, makaron razowy czy ryż brązowy.
Tłuszcze powinny stanowić 25-30% zapotrzebowania energetycznego. Odgrywają ważną rolę w naszym organizmie – nie tylko dostarczając do niego energie ale również są nośnikami witamin A, D,E i K, które rozpuszczają się w tłuszczach, a także są składnikiem budowy komórek i mitochondriów oraz wpływają na naszą gospodarkę hormonalną.
Białko natomiast stanowi budulec naszych mięśni, kości, skóry i wszystkich tkanek w naszym ciele.
Jest niezwykle potrzebne do odbudowy komórek organizmu.
Powinniśmy dostarczać go ok 15% wartości energetycznej diety, a ponad połowa powinna być białkiem pełnowartościowym – takim, które zawiera wszystkie 20 aminokwasów.
Źródłami białka są: ryby, wędliny, mięso, jaja, mleko i nabiał.
Witaminy i minerały w naszym organizmie biorą udział w procesach metabolicznych oraz reakcjach zachodzących w komórkach i tkankach, a także są budulcem dla nich.
Błonnik pokarmowy reguluje pracę naszego przewodu pokarmowego, odpowiada za uczucie sytości, ma działanie odtruwające i obniża kaloryczność posiłków.
W diecie zbilansowanej należy również pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. W zależności od pracy jaką wykonujemy, w jakim klimacie żyjemy powinniśmy wypijać od 2 do nawet 6 litrów wody.
Podsumowanie
Dieta zbilansowana powinna być różnorodna, z wykorzystaniem jak najmniej przetworzonych składników, z dużą ilością warzyw oraz odpowiednim nawodnieniem.
Zdrowa dieta i aktywność fizyczna to dwa podstawowe elementy utrzymania naszego organizmu w jak najlepszej kondycji przez długie lata.
Dieta może pozwolić uniknąć wielu chorób, które mogą pojawić się na skutek spożywania nieodpowiednich pokarmów w nieodpowiednich ilościach.
Należy także pamiętać, że nie wszystkie pierwiastki zostaną przyswojone w odpowiednich proporcjach, dlatego należy badać ich poziom, a w przypadku niedoborów zastosować dodatkową suplementację.