Pomyśl o swoich mięśniach głębokich (zwanych mięśniami core) jak o solidnym ogniwie w łańcuchu, który łączy górną i dolną część ciała. Niezależnie od tego, czy grasz w tenisa, prowadzisz samochód czy trenujesz na siłowni wszystkie ruchy skupiają się na tym środkowym ogniwie lub przechodzą przez nie.
Bez względu na to, gdzie zaczyna się ruch, zawsze przenosi się w górne lub dolne partie ciała. W związku z tym zbyt słabe mięśnie core mogą mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie kończyn górnych lub dolnych. Takie osłabienie prowadzi do niepotrzebnego zużycia większej ilości energii podczas wykonywania wszelkich ruchów.
Natomiast wzmocnienie mięśni core niesie ze sobą kilka najważniejszych korzyści, takich jak:
1. Zmniejszenie ryzyka kontuzji
Mocne mięśnie głębokie zapobiegają kontuzjom nie tylko podczas uprawiania sportu, ale także podczas wykonywania codziennych czynności i prac domowych. Ważne jest, aby najpierw poprawić stabilizację mięśni głębokich, a następnie pracować kierunkowo nad ich siłą.
2. Ochrona narządów wewnętrznych oraz centralnego układu nerwowego
Nasz brzuch nie jest chroniony żadnymi strukturami kostnymi (inaczej jest np. w przypadku klatki piersiowej). Wobec tego szczególnie istotne jest, aby mięśnie brzucha były wytrzymałe.
Mięsień poprzeczny brzucha współpracuje z przeponą i bezpośrednio wpływa na stabilizację kręgosłupa w odcinku lędźwiowym poprzez zwiększenie ciśnienia w jamie brzusznej i tym samym, odciążenie kręgów i więzadeł. Dzięki prawidłowej pracy przepony, układ oddechowy może funkcjonować efektywnie. Ponadto jej skurcze przyczyniają się do poprawy perystaltyki jelit, a co za tym idzie poprawie funkcjonowania układu trawiennego.
3. Zmniejszenie ryzyka wystąpienia bólu pleców
Ból pleców jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości naszych czasów. Godziny spędzone w jednej pozycji przed komputerem lub za kierownicą samochodu, to dla większości osób codzienność. W pozycji siedzącej mięśnie brzucha stają się osłabione, natomiast mięśnie grzbietu są zmuszane do nadmiernej pracy.
Taki dysbalans mięśniowy stwarza wiele zagrożeń takich jak dyskopatia, kręgozmyk lub zespół przeciążeniowo-bólowy.
4. Dobra postawa
Osoby nie przykładające uwagi do swojej sylwetki (zarówno do postawy, jak i faktu występowania nadwagi) często podświadomie wydają się innym słabe, zrezygnowane i zagubione.
Dzięki silnym mięśniom core, Twoja sylwetka będzie wyprostowana i nabierze zdrowego wyglądu. Taka postawa sprawi, że będziesz kojarzył się z pewnością siebie, co jest bardzo dużym atutem w kontaktach międzyludzkich.
5. Lepsze samopoczucie
Silne, zdrowe ciało nie tylko zwróci uwagę na plaży, ale także sprawi, że Twoje samopoczucie znacznie się poprawi. Po rozwinięciu parametrów stabilizacji i siły mięśni core, praca nad mięśniami powierzchownymi oraz modelowanie sylwetki staną się o wiele prostsze, a efekty będą widoczne dużo szybciej.
Podsumowanie
Słabe lub znajdujące się w chronicznym dysbalansie mięśnie głębokie mogą osłabić Cię na każdej wyżej wymienionej płaszczyźnie. I chociaż ważne jest, aby zbudować silne mięśnie core, nie jest zbyt rozsądne aby kierować wszystkie swoje wysiłki na rozwijanie tylko mięśni brzucha.
Nadwyrężenie mięśni brzucha w sytuacji gdy mięśnie grzbietu będą zaniedbywane, również może stwarzać wiele problemów.
Należy zadbać o to, aby w naszym planie treningowym znalazły się ćwiczenia, które umożliwią równomierny oraz proporcjonalny rozwój sylwetki, siły oraz wytrzymałości mięśni.