Bardzo często niedoceniana witamina D ma kluczowy wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszego ciała. Gdyby porównać ją pod wpływem przynoszonych korzyści do popularnej witaminy C lub E, witamina D wywołałaby u wyżej wspomnianych wstyd i zazdrość.
Jeżeli nie jesteś w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości witaminy D z pożywienia lub przy udziale słońca (nasze ciało samo potrafi ją wytwarzać pod wpływem promieni słonecznych), koniecznie powinieneś zacząć ją suplementować.
Jak witamina D wpływa na ciało ?
Każda królowa ma swoje sekrety. Witamina D nie jest tu wyjątkiem, a jej wielką tajemnicą jest to, że nie jest witaminą.
Witamina D… a może hormon D?
Witamina D w rzeczywistości jest rozpuszczalnym w tłuszczach hormonem, absolutnie niezbędnym do życia.
Tak zgadza się, niezbędnym!
Jest ona często nazywana „słoneczną witaminą”, ponieważ głównym ‘dostawcą’ witaminy D jest słońce.
Oto część korzyści jakie powoduje witamina D:
- Dodaje energii
- Korzystnie wpływa na kości
- Wspomaga układ immunologiczny
- Obniża ciśnienie krwi
- Zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów sercowo-naczyniowych
- Obniża ryzyko wystąpienia raka jelita
- Zmniejsza łamliwość kości
- Pomaga w spalaniu tkanki tłuszczowej
- Zmniejsza ryzyko wystąpienia napadów astmy u dzieci
- Obniża ryzyko wystąpienia grypy
- Zwiększa insulinowrażliwość oraz podział komórek
- Ułatwia budowanie suchej masy mięśniowej
- Wspomaga absorpcję wapnia
- Podnosi poziom testosteronu
- Obniża ryzyko wystąpienia raka piersi
- Zmniejsza ryzyko wystąpienia stwardnienia rozsianego
- Obniża ryzyko wystąpienia raka trzustki
Skutki niedoboru witaminy D ?
- Możliwe zatrzymanie wzrostu u dzieci
- Osłabienie kości prowadzące do złamań i uszkodzeń
- Osteoporoza
- Zwiększone ryzyko wystąpienia różnych nowotworów
- Osłabienie układu immunologicznego
- Wzrost zachorowalności
- Osłabienie mięśni
Przyczyny niedoboru witaminy D
Przyczyna numer 1: Unikanie promieni słonecznych
W dzisiejszych czasach ludzie spędzają większość czasu wewnątrz budynków, pozbawiając się tym samym możliwości wytworzenia witaminy D przez nasz organizm.
Kremy z filtrem, ubrania zakrywające praktycznie całe ciało oraz ciągłe przebywanie w cieniu skutkują ogromnymi niedoborami witaminy D w obecnych czasach. Leżenie na pełnym słońcu w celu wytworzenia witaminy D, zdecydowanie nie jest najlepszym pomysłem, ale wystarczy spędzić pół godziny dziennie na zewnątrz (najlepiej o poranku lub w godzinach popołudniowych), aby wytworzyć zalecaną dzienną ilość witaminy D.
Nasze ciało produkuje witaminę D niezależnie od natężenia promieni słonecznych, nie ma więc potrzeby eksponowania się na słońce w największy upał.
Przyczyna numer 2: Za małe spożycie produktów bogatych w witaminę D
W większości przypadków nasza dieta jest uboga w produkty zawierające witaminę D. Mimo tego, iż są one łatwo dostępne, to ludzie sięgają po nie zdecydowanie za rzadko.
Do pokarmów zawierających duże ilości witaminy D należą:
- Łosoś
- Tuńczyk
- Śledź
- Sardynki
- Wieprzowina
- Wątróbki wołowe
- Żółtka jaj
- Ser szwajcarski
- Ser ricotta
- Tofu
Wymienione wyżej produkty spożywcze są naturalnym źródłem witaminy D. Niestety, w większości przypadków niewystarczającym.
Badania naukowe dotyczące witaminy D
Ponieważ deficyt witaminy D to problem na skalę światową, powstało mnóstwo badań naukowych na jej temat. Oto kilka z nich:
Kristal-Boneh et al., 1997 – badania dotyczące wzrostu ciśnienia krwi u osób z niedoborem witaminy D.
Poole et al., 2006 – badania dotyczące zwiększonego ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia u osób z niedoborem witaminy D.
Pittas et al. (2006) – badania przeprowadzone na 314 mężczyznach podzielonych na dwie grupy. Pierwszej grupie podawano 700 IU witaminy D oraz 500mg wapnia oraz druga zaś była grupą placebo. Testy trwały 3 lata. Wyniki badań wskazały znaczną poprawę w tolerancji glukozy oraz insulinowrażliwości u osób, które pierwotnie miały problemy z insulinoopornością w grupie dostającej witaminę D.
Mason et al., 2014 – przebadano wpływ suplementacji witaminy D (2000 IU dziennie) w połączeniu z dietą z deficytem kalorycznym oraz regularnymi ćwiczeniami fizycznymi w okresie 12 miesięcy. Grupa poddana suplementacji witaminą D, odnotowała większy spadek wagi (8.8kg vs. 5.6kg), obniżenie ilości tkanki tłuszczowej (4.7% vs. 2.7%), znaczne większe zmniejszenie obwodu w pasie (6.6cm vs. 2.5cm) oraz ogromną poprawę wskaźnika CRP – markera stanów zapalnych w organizmie (obniżone o 46% vs. 25% w grupie placebo).
Podsumowanie
Jeżeli zależy Ci na szybkiej poprawie zdrowia i sylwetki, spędzaj przynajmniej 30 minut dziennie na słońcu oraz regularnie spożywaj pokarmy bogate w witaminę D.
Gdyby jednak, z różnych powodów, okazało się to dla Ciebie trudne do wykonania – zaopatrz się w dobry suplement zawierający witaminę D. Dzienna dawka witaminy D to od 2 000 do 10 000 IU.
Przy suplementacji witaminą D wzrasta zapotrzebowanie na witaminę K2. Witamina D3 stymuluje produkcję białek zależnych od witaminy K2, tak więc przy zwiększonej podaży witaminy D3 zdecydowanie warto dorzucić również witaminę K2.
Zarówno witamina D jak i K rozpuszczają się w tłuszczach – tak więc należy przyjmować je z posiłkami zawierającymi tłuszcz.
Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu zadbasz o prawidłowy poziom witaminy D w organizmie.
Wyraź opinię
Komentarze