3 rady odnośnie treningu klatki piersiowej

Luty 26, 2016
Dawid
Kategoria: Trening

Rada 1. – Zawsze pracuj w pełnym zakresie ruchu

Gdy wyciskasz sztangę do klatki piersiowej (lub wykonujesz każde inne ćwiczenie), maksymalnie napinaj plecy (ściągaj łopatki) w dolnej fazie ruchu, natomiast podczas wypychania sztangi do góry, świadomie napnij klatkę z całej siły. Wykorzystując pełny ROM (ang. range of motion), spowodujesz znacznie więcej mikro-urazów włókien mięśniowych niż wykonując krótsze ruchy na większym ciężarze.

Co więcej, w pełni rozciągając i spinając mięsień – wzmocnisz włókna mięśniowe znajdujące się najbliżej przyczepów (czyli te, które są najsłabsze) powodując w ten sposób znaczącą poprawę w wyglądzie swoich mięśni piersiowych.

Im więcej mikro-urazów powstanie na treningu, tym jaśniejszy sygnał dla Twoich mięśni do wzrostu.

Rada 2. – Wypychaj ciężar dynamicznie, natomiast opuszczaj wolno.

Podczas dynamicznej fazy koncentrycznej (spięciu mięśnia) zaangażowanie mięśnia jest znacznie większe, niż w przypadku powolnego podnoszenia ciężaru.

Z kolei podczas fazy eskcentrycznej (rozciągania mięśnia), skup się na powolnym i kontrolowanym opuszczaniu ciężaru. Nasze mięśnie są prawie 2x silniejsze w fazie rozciągania (opuszczania). Chcąc zoptymalizować przyrosty mięśni, bardzo istotne jest wykorzystanie 100% możliwości jakie stwarza faza ekscentryczna.

Rada 3. – Małe ciężary osłabiają mięśnie.

Zawsze używaj ciężaru adekwatnego do swoich możliwości, tzn. jeżeli planowo masz wykonać 8 powtórzeń – to znaczy, że powinieneś ćwiczyć na ciężarze który umożliwia Ci wykonanie 8 powtórzeń i ani jednego więcej (przy zachowaniu poprawnej techniki). Jeżeli jesteś w stanie wykonać 10-12 powtórzeń, to znaczy, że najwyższa pora zwiększyć ciężar.

BONUS – Trening można intensyfikować na wiele sposobów!

Pamiętaj – ciężar nie jest jedyną metodą intensyfikacji treningu. Manipuluj długością fazy ekscentrycznej (opuszczania), długością przerw między seriami. skupiaj się na maksymalnym spięciu mięśni w końcowej fazie ruchu i np. utrzymaniem skurczu przez 2-3 sekundy (tzw. spięcie izometryczne).

W ten sposób będziesz mógł zwielokrotnić intensywność treningu nie zwiększając ciężaru. Większe przyrosty przy mniejszym obciążaniu stawów? I LIKE THAT!
Tagi:
Zobacz także inne wpisy z mojego bloga

Trening vs. Dieta

Treningi na siłowni nie przynoszą oczekiwanych rezultatów? Może warto byłoby się przyjrzeć temu jak się odżywiasz? Pamiętaj, że to właśnie ...

Sierpień 31, 2015

Zakwasy a efektywność treningu

Każdy z nas z pewnością zna to uczucie. Jedni kochają ten charakterystyczny ból mięśniowy, inni wręcz go nienawidzą. Pojawia się zazwyczaj dzień, ...

Luty 15, 2018

Cholesterol – wróg czy sprzymierzeniec?

Zwykły związek organiczny? W zasadzie nie taki zwykły, bo jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a powstało o nim tak wiele ...

Listopad 7, 2015