Acetylocholina – kilka faktów

Kwiecień 20, 2018
Dawid
Kategoria: Dieta, Zdrowie,

Dzisiejszy tekst dedykuję osobom zainteresowanym fizjologią człowieka. To ciekawostka naukowa wyjaśniająca wpływ jednego w głównych neuroprzekaźników na funkcjonowanie naszego organizmu. Acetylocholina, o której dziś mowa działa zarówno na nasze mięśnie jak i ośrodkowy układ nerwowy, czyli funkcjonowanie mózgu. Jest ogólnie dostępna, a zadbanie o jej prawidłowy poziom może znacznie polepszyć osiągnięcia treningowe, sylwetkę a także koncentrację i dobre samopoczucie. Zapraszam do lektury.

Spośród wszystkich neuroprzekaźników, acetylocholina może być najważniejsza z punktu widzenia budowania masy mięśniowej. Acetylocholina to główny neuroprzekaźnik autonomicznego (niezależnego od naszej woli) układu nerwowego, który pomaga stymulować wzrost mięśni szkieletowych poprzez kontrolowanie ich skurczu.

 

Rola acetylocholiny:

Acetylocholina odgrywa ważną rolę w :
ośrodkowym układzie nerwowym (mózg i rdzeń kręgowy) wpływając na nasze pobudzenie, kształtując funkcje poznawcze i zdolność innych funkcji umysłowych,
obwodowym układzie nerwowym (nerwy i zwoje przekazujące informację od mózgu do narządów), do którego należy regulowanie skurczami mięśni, w tym również modulacja rytmu serca.

 

 ciekawostka 
Wykazano, że acetylocholina ma związek nawet z fazą snu REM (szybkie ruchy gałek ocznych, wysoka aktywność mózgu, nieregularny oddech, występowanie marzeń sennych), niezbędnego do utrwalenia pamięci i efektywnego snu. Stąd też zakłócenie produkcji acetylocholiny może prowadzić do obniżenia jakości snu.

 

Receptory dla acetylocholiny

Istnieją dwie klasy receptorów dla acetylocholiny: nikotynowe – występują w mięśniach i ośrodkowym układnie nerwowym i muskarynowe – występuje w ośrodkowym układzie nerwowym, sercu, płucach, górnym przewodzie pokarmowym i gruczołach potowych.

Acetylocholina może mieć działanie hamujące lub pobudzające w zależności od typu receptora w tkance i jego roli. Przykładowo, pobudzającą rolę pełni ona jako neuroprzekaźnik w mięśniu szkieletowym, natomiast hamującą w sercu, gdzie obniża częstość skurczów serca.

 

 ciekawostka 
Czy wiedziałeś o tym, że zarówno wtedy kiedy jesz, jak i wtedy kiedy widzisz lub wąchasz pokarm, przez nerw błędny biegnie impuls o wytworzeniu acetylocholiny. To powoduje kaskadę reakcji, wyzwalając w efekcie wytwarzanie kwasu żołądkowego. Jest to bardzo ważny czynnik fizjologiczny w kontekście właściwej absorpcji składników odżywczych.

 

Acetylocholina a skurcz mięśnia

Wracając do receptorów nikotynowych, wpływając zarówno na ośrodkowy jak i obwodowy układ nerwowy, zaznaczą się zarówno w funkcjach kognitywnych jak i przy skurczach mięśni. Acetylocholina kontroluje wszystkie skurcze mięśni, zarówno gładkich (przewód pokarmowy i inne narządy), jak i poprzecznie prążkowanych (serce i mięśnie szkieletowe). W celu aktywacji mięśni szkieletowych, acetylocholina uwalnia się do zakończeń nerwowych posiadających odpowiednie receptory. Te z kolei umożliwiają wniknięcie sodu do komórki mięśniowej, co powoduje tzw. depolaryzację błony komórkowej. To zjawisko prowadzi do uwolnienia jonów wapnia w mięśniach i po szeregu reakcji chemicznych powoduje skurcz mięśnia.

 

 Niski poziom acetylocholiny

Ze względu na kluczową rolę acetylocholiny w stymulowaniu skurczu mięśnia, jej niski poziom może spowodować osłabienie pracy mięśni. Z drugiej strony, niedobór acetylocholiny w ośrodkowym układzie nerwowym objawi się trudnością z koncentracją, myśleniem. W skrajnych przypadkach niedobór acetylocholiny może prowadzić do otępienia umysłowego a nawet choroby Alzheimera.

 

Acetylocholina a dieta

Najważniejszym krokiem w kierunku zwiększenia poziomu acetylocholiny jest spożywanie produktów bogatych w cholinę. Cholina jest bowiem prekursorem do wytworzenia acetylocholiny i obfitują w nią żółtka jaj, wieprzowina, ryby i wątróbka.

 

Suplementacja acetylocholiną

Na rynku dostępnych jest kilka suplementów, które zawierają acetylocholinę lub wpływają na jej produkcję i pracę. Należą do nich m.in:

  • CDP- cholina,
  • Alpha-GPC,
  • Witamina B6,
  • L-karnityna,
  • Dimetyloaminoetanol (DMAE).

 

Acetylocholina a trening

Regularne ćwiczenia zalecane są dla każdego. Jednak ciężkie treningi, mogą powodować niedobór acetylocholiny. Sportowcy, szczególnie wytrzymałościowci (biegacze długodystansowi, pływacy, kolarze), często posiadają niski poziom acetylocholiny. Okazuje się, że im więcej ćwiczymy, tym więcej zużywamy tego neuroprzekaźnika. Aby utrzymać jego wysoki poziom należy zadbać o to, by sesje treningowe były intensywne ale krótkie oraz o to by w diecie nie zbrakło choliny. Świetnym rozwiązaniem jest również suplementacja np. Alpha GPC na 30 minut przed treningiem.

 

Podsumowując:
Acetylocholina jest związkiem, na który powinni zwrócić szczególną uwagę ludzie trenujący. Posiada szereg ról, zaczynając od wpływu na produkcję kwasu żołądkowego, poprzez skurcz mięśni aż do funkcji poznawczych i dobrego samopoczucia. Jest ona bardzo ważnym neuroprzekaźnikiem i dzięki odpowiedniej diecie i suplementacji możemy regulować jej poziom i wpływać na nasze osiągnięcia treningowe i prawidłową pracę mózgu.

 

Jeżeli interesują Cię zagadnienia związane z pracą mózgu i układu nerwowego oraz to jak w jaki sposób wpływając na poziom neuroprzekaźników można drastycznie poprawić jakoś swojego życia, funkcje kognitywne oraz sylwetkę to zapraszam do zapisania się na szkolenie, które poprowadzę razem z Patrykiem Iwańskim.

Link do szkolenia “Optymalizacja pracy mózgu i układu nerwowego”:

Moduł I: https://dawidwozniakowski.pl/szkolenia/optymalizacja-pracy-mozgu-ukladu-nerwowego-cz-1/

Moduł 2: https://dawidwozniakowski.pl/szkolenia/optymalizacja-pracy-mozgu-ukladu-nerwowego-cz-2/

Masz problemy z dobraniem odpowiedniej
diety lub suplementacji?

Napisz do mnie!

Tagi: suplementacja

Zobacz także inne wpisy z mojego bloga

Przepis na bananowe ciasteczka jaglane

Te bananowe ciasteczka to niewyobrażalnie smaczna i zdrowa przekąska. Idealnie nadają się na przekąskę po treningu w diecie zbilansowanej!

Luty 10, 2016

Jak cynk wpływa na nasze ciało

Cynk wpływa na syntezę białek, funkcjonowanie układu odpornościowego i produkcję testosteronu. Niestety nasz organizm nie potrafi go magazynować.

Wrzesień 29, 2015

Przepis na Bone Broth

Październik 9, 2015