Regularnie uprawiasz sport, ale na treningach szybko brakuje Ci energii? Nie możesz schudnąć nawet pomimo restrykcji żywieniowych? Czujesz się kiepsko, mimo że zmieniłeś na lepsze swój styl życia? A może masz problemy z koncentracją?
Przyczyna tych problemów może tkwić w nieprawidłowej rutynie snu. W tym artykule przedstawię najczęstsze konsekwencje niedosypiania. Opiszę 6 sygnałów, jakie nasz organizm wysyła nam po to, żebyśmy lepiej przyjrzeli się jakości naszego snu.
Czy sen jest ważny ?
Funkcjonowanie naszego organizmu, począwszy od wszelkich procesów myślowych, wydolności, prawidłowego trawienia w dużym stopniu determinowane jest przez jakość snu. Spora część społeczeństwa śpi mniej niż zalecane 7 godzin na dobę, co w większości przypadków stanowi minimum potrzebne do zachowania zdrowia. Z drugiej strony, jeśli śpisz długo, ale sen jest płytki lub często się wybudzasz, nie masz szans na prawidłową regenerację.
Nasze ciało, zmęczone wiecznym niedosypianiem lub snem bardzo kiepskiej jakości daje nam sygnały, aby to zmienić. Założę się, że ludzie często nie znajdują powiązania między wystąpieniem pewnych dolegliwości a brakiem higieny snu.
Poniżej przedstawiam 6 znaków od naszego organizmu, które mogą wskazywać właśnie na problemy ze snem. Czy któryś z nich dotyczy właśnie Ciebie?
Problemy z koncentracją
To, czego na co dzień doświadczamy i czego się uczymy jest „przyklejane”, przyswajane przez naszą pamięć właśnie podczas snu. Pewne informacje docierają do naszej świadomości ale nie są utrwalane w pamięci, ponieważ nie mają ku temu odpowiednich warunków.
Zakłócenia związane z tym procesem powodują:
- obniżoną czujność i koncentrację,
- uczucie zmieszania, splątania,
- upośledzoną zdolność do racjonalnego myślenia,
- skłonność do zapominania – i nie tyczy się to tylko pamięci długotrwałej, ale również sytuacji w których pytasz sam siebie: „po co poszedłem do kuchni?”, „co ja właściwie chciałem powiedzieć?”
Poczucie smutku i niespełnienia
Podczas snu nasz organizm produkuje neuroprzekaźniki odpowiadające za stan zadowolenia oraz reguluje produkcje hormonów. Przykładem może być chociażby serotonina, odpowiedzialna za poczucie zadowolenia, euforii lub dopamina – odpowiedzialna za motywację do działania.
Zakłócenia w przebiegu tych procesów mogą powodować:
- problemy emocjonalne, obniżenie nastroju, poczucie braku spełnienia i ciągłe niezadowolenie,
- podwyższony poziom stresu, nerwowość,
- zwiększenie ryzyka zachorowania na depresję.
Często chorujesz
Kiedy nie dosypiasz, skuteczność komórek odpornościowych (limfocyty T) spada, przez co z łatwością w naszym organizmie może rozprzestrzeniać się stan zapalny. W konsekwencji:
– jesteś bardziej podatny na zakażenie bakteriami i wirusami, więc
– zwiększa się ryzyko zachorowania.
Warto tutaj dodać, że choroby układu krążenia, które aktualnie są w czołówce przyczyn śmiertelności, powstają na podłożu reakcji zapalnych. Nie twierdzę tutaj, że każdy, kto cierpi na chorobę niedokrwienną serca, miażdżycę czy nadciśnienie tętnicze źle śpi, ale takie osoby powinny szczególnie zadbać o swój sen.
Masz problemy z masą ciała
Nieprawidłowy sen jest związany z odkładaniem tkanki tłuszczowej ponieważ:
- może zakłócić regulację głodu i sytości, co wiąże się z zaburzeniami na oś leptyna – grelina,
- prowadzi do zwiększenia ilości kalorii absorbowanych przez organizm, zmęczony organizm, pragnący energii chłonie kalorie jak gąbka,
- nadmiar tkanki tłuszczowej może obniżyć jakość snu.
Nie masz energii na treningi
Nasze ciało wykorzystuje sen jako okazję do regulacji poziomu neuroprzekaźników oraz usunięcia szkodliwych metabolitów, w przeciwnym razie możemy doświadczyć:
- zmniejszonej aktywność ośrodkowego układu nerwowego (mózg, rdzeń kręgowy), a co za tym idzie
- spowolniony czas reakcji,
- obniżony poziom energii, mniejszą wydolność organizmu,
- obniżony nastrój i niechęć do ćwiczeń.
Masz problemy z zasypianiem, budzisz się niewyspany.
Temat zaburzeń snu i negatywnych konsekwencji na organizm jest bardzo obszerny. Ten artykuł jest swego rodzaju podsumowaniem sygnałów, które organizm może nam wysyłać, kiedy dostaje niedostateczną ilość snu. Bardzo często w pracy trenera personalnego spotykam się z tym problemem, dlatego w kolejnym artykule opowiem o tym, co zrobić, jeżeli takie problemu zidentyfikowaliśmy, jak ułatwić sobie zasypianie oraz na co zwrócić uwagę, jeżeli budzimy się niewyspani.